Roermond is Eekhoorn en Dagvlinder ambassadeur

Gemeenten adopteren soorten

In 2012 vond de start plaats van het provinciale pilotproject “Gemeenten adopteren soorten”. In deze pilot werd samengewerkt met het Instituut voor Natuureducatie en Duurzaamheid (IVN)-Limburg en de Stichting Instandhouding Kleine Landschaps elementen (IKL). De gemeente Roermond koos de vlinder en de Eekhoorn als doelsoorten.

Om een bijdrage te leveren aan het behoud van biodiversiteit is daarom ter bescherming van de eekhoorn een eekhoornbrug aangelegd bij de Heinsbergerweg. In de periode 2010-2012 waren op deze locatie zeker acht dode eekhoorns aangetroffen. Omdat de bomen aan weerszijden van de weg te ver uiteen stonden konden de dieren niet oversteken.

Hoog tijd dus om te zorgen voor een veilige oversteek! Door een daarna uitgevoerd onderzoek is ook aangetoond dat eekhoorns deze brug gebruiken om over te steken! 

Eekhoorns in je tuin

Om eekhoorns verder te helpen kun jij ook iets doen. Eekhoorns bezoeken graag tuinen. Wil jij deze levendige acrobaten ook in jouw tuin? Dan kun je zorgen voor het volgende:

 • Een mooie mix van hogere en lagere bomen, struiken en planten voor voedsel, beschutting en een plek om te spelen. Plant bijvoorbeeld een zomer- of wintereik, notenboom of een hazelaar. Eekhoorns eten eikels en noten en komt daarvoor jouw tuin in om ze te vinden.
 • Kies voor inheemse plantensoorten (soorten die van in het wild in Nederland voorkomen) die niet alleen eekhoorns aantrekken maar ook andere dieren. Eekhoorns eten ook bessen, schors, paddenstoelen en rupsen. Door bijvoorbeeld brandnetel, iep, klimop, hulst, vlinderstruik, pinksterbloem of aalbes te plaatsen als waardplant voor dagvlinders (dat zijn planten die nodig zijn als eten voor de rupsen) lok je dagvlinders dus ook eekhoorns naar je tuin. 
 • Voor dagvlinders kun je ook planten in je tuin zetten waar ze nectar kunnen halen. Een top vijf voorjaarsbloeiers is bijvoorbeeld; winterheide, sneeuwbal, judaspenning, wilde hyacint en pinksterbloem. Kijk voor meer voorbeelden op: De Vlinderstichting | Vlinders
 • Eekhoorns houden van spelen dus als je veel bomen hebt of boomstammen om op te klimmen kunnen ze zich goed vermaken. 
 • Niet alleen voor eekhoorns maar ook voor andere dieren is het goed om te werken met organische methoden en het gebruik van schadelijke chemicaliën te vermijden. Door te streven naar een natuurlijke tuin hebben dieren het beste naar hun zin. 

Met deze tips is het goed mogelijk in Roermond om een eekhoorn naar jouw tuin te lokken. 

NK-Tegelwippen 2024

 • Doe ook mee
 • Leg een geveltuin aan
 • Battle for Limburg
 • Waterklaar

Vraag een geveltuin aan

Wil je een geveltuin aanleggen in de openbare ruimte? De gemeente helpt je bij de aanleg.

Buurttoolkit:

 • Zet een buurtactie op
 • Tegelspotkaart
 • Plantenbieb

Op de hoogte blijven?

Mis geen sprong, draai of wip! Schrijf je nu in voor onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van alles wat met het NK Tegelwippen in Roermond te maken heeft. Ontvang exclusieve verhalen, handige tips en updates over aanstaande evenementen.

Sluit je aan bij onze sprankelende community en laat ons samen de straten van Roermond opvrolijken, tegel voor tegel!